حال من خوب است فقط گاهی به شدت حرص می زنم...

چهارشنبه 6 آبان‌ماه سال 1394


نوشته: میرموسوی(موسس و مشاور کلینیک)


بیماری به اسم "باید"


حال من خوب است فقط گاهی به شدت حرص می زنم...


گفته اند" بایدها" پدر آدم را در می آورد؛ در یک کتاب روانشناسی می خواندم «وقتی عبارت های بایددار را متوجه دیگران می کنید در شما احساس رنج و خشم ایجاد می شود» مثلا وقتی می گویید: "فلانی آدم مسخره ای است و حق ندارد اینجوری با من صحبت کند...." یا" باید یاد بگیره درست حرف بزنه" جملاتی مثل "مادر شوهرم باید به من احترام می گذاشت" ... راننده احمق نباید جلو من می پیچید...


بله، شاید حق نداشته باشند، اما به هر حال مردم رفتار می کنند چه خوب و چه بد. چه ما خوشمان بیاید چه نیاید...! جایی ننوشته که شما با مردمی سرو کله خواهید زد که روان شان سالم است و کمال احترام را برایت قائلند. 


همان طور که یقینا بسیاری از این مردم حتی نمی دانند به محتوای این نوشته، یعنی "بایدها" مبتلا شده اند و لحظه به لحظه حالشان بدتر می شود. پس از این جماعت چه انتظاری داری؟ تو هستی که الان متوجه مشکلت شدی، فقط تو. اگر انتخاب کرده ای با آنها درگیر شوی، انتخاب با توست...!


نتیجه گرفتی که ما مردم را نمی توانیم کنترل کنیم؟ پس لطفا برای چیزی که ما نمی توانیم کنترل کنیم حرص نخورید، چیزی عوض نمی شود، با این حرصی که می خورید مردم لزوما عوض نمی شوند و جز موجی از احساس های منفی حاصلی ندارد. 


اگر خودت را خوب نکنی، "باید ها" باعث می شود هر روز جامعه ، مردم ، سیاست و آموزش پرورش و ... زیر سوال ببری. حالت مدام بدتر شود وقتی مدتی چرخه خشم و عصبانیت به شکل "افکار تکرار شونده" در ذهن تو تکرار شود، شاید خودت متوجه نشوی اما همسرت به من زنگ می زند و می گوید: شریک زندگیم مدتی است زود از کوره در می رود، وسیله می شکند، ناسزاگویی می کند، خواب خوبی ندارد، در خواب حرف می زند، از خواب می پرد  و.... حتی دستش رو من و فرزندم بلند می شود و بعدش احساس پشیمانی و خشم و در نهایت تو خودش می رود، چه کنم؟


.... بس است؟ یا باز بگویم؟

 

تلفن پذیرش کلینیک: 77249607


مشاوره تلفنی تهران:9092301285


مشاوره تلفنی تهران و کشوری: 9099071164نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

ابزار وبمستر

ابزار هدایت به بالای صفحه