درمان صحیح اضطراب کدام است؟

پنج‌شنبه 3 بهمن‌ماه سال 1392چی میشه اگه.....!نوشته: امین میرموسوی

(مدیریت کلینیک مشاوره)


اختلالات اضطرابی شیوع زیادی دارد. معمولا افراد مبتلا در مراجعه های حضوری و تلفنی گزارش می کنند که در بیشتر مواقع در زندگی خود نگران بودند. نگرانی اگر به صورت دائمی باشد ناتوان کننده است.


علایمی که افراد مبتلا تجربه می کنند دست کم سه مورد از نشانه های زیر است:


بیقراری، خستگی زودهنگام، ضعف در تمرکز و حافظه، تحریک پذیری، تنش عضلانی و مشکلات خواب که عموما شامل به خواب نرفتن، از خواب پریدن، خواب های آشفته دیدن، احساس مکرر خستگی و خواب آلودگی در اوایل صبح.


متاسفانه یکی از دلایلی که موجب ماندگاری این شدت از نگرانی می شود، مراجعه مکرر به نزد روانپزشک است تا روانشناس ؛  روانپرشک وقتی شدت علایم را بر اساس گزارش بیمار می بیند طبیعتا به سراغ تجویز دارو می رود که برای مدتی مصرف کننده با کاهش اضطراب و بهبودی کوتاه مدت مواجه می شود اما پس از مدتی، چه بسا وقوع یک حادثه  یا به عبارتی یک تلنگر کافی است تا علایم بازگردد و در نتیجه بیمار مجدد نزد روانپزشک یا پزشک خود مراجعه می کند و همین چرخه ادامه خواهد داشت... .

در حالی که نگرانی و یا حالت های اضطرابی شامل زنجیره ای از افکار منفی است و در صورت ادامه، کنترل آن از سوی بیمار دشوار به نظر می رسد و هنگامی که باورهای منفی شخص درباره نگرانی فعال می شود اضطراب شکل می گیرد و به چند دلیل حال شخص بدتر می شود:


اینکه فرد مبتلا تصور می کند حالتی که دارد کنترل ناپذیر است- درباره بدترین عواقب احتمالی می اندیشدتصور می کند نکند کنترل خود را از دست بدهد.


اگر دقت کنید می بینید سه کلمه تصور و اندیشه به رنگ قرمز نوشته شده است.


 اینکه دارو درمانیِ اضطراب درمان کاملی نیست به دلیل این است که دارو قادر به کنترل افکار نیست.


در حالی که در درمان هایی همچون شناخت درمانی با آموزش تکنیک هایی همچون توقف فکر، و در سطحی پیشرفته تر درمان متمرکز بر طرحواره، برنامه های پردازشی جدید و بسیاری فنون دیگر است که طی مدت کوتاهی برای مراجعه کننده این امکان را فراهم می کند که بر اضطراب خود غلبه کند.

در این صورت مراجعه کننده برای مواجه شدن با اضطراب های آینده تکنیک های عملی لازم را آموخته است که موجب می شود آرامش بیشتری تجربه کند، اعتماد به نفس بهتری داشته باشد، مستقلانه تر رفتار کند بدون نگرانی زیاد، دچار پریشانی نشود و به اطرافیان خود نیز یا همسر و فرزندان منتقل نکند.

به امید آرامش بیشتر


کلینیک مشاوره و روانشناسی 

تلفن تماس:

 02177205873

02177204357

خط مشاوره تلفنی: 

9092301285

استفاده از مطالب این وبلاگ صرفا منوط به اجازه نویسنده است.
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

ابزار وبمستر

ابزار هدایت به بالای صفحه