خیانت زناشویی

پنج‌شنبه 16 شهریور‌ماه سال 1391

 


میرموسوی(مشاور و موسس کلینیک)افسوس و صد افسوس که پیمان شکنی تو...


خیانت یا عهد شکنی زناشویی، نوعی درگیری جنسی،عاطفی، یا عاطفی –جنسی با فردی غیر از همسر است که از او پنهان می شود و ویژگی اصلی آن رازگونه بودن آن است.

رابطه جنسی با فردی دیگر غیر از همسر ، یک عامل پیش بینی کننده مهم برای طلاق می باشد. که موجب پدید آمدن احساس های از افسردگی و خشم، ناامیدی  و عدم اعتماد به نفس  و احساس بی ارزشی  در همسر زخم خورده می گردد.

یک ناراحتی مهم تجربه شده به وسیله همسر زخم خورده، وسواس های فکری و غیرقابل کنترل است که آنقدر شدید و غیر قابل کنترل می شود که می تواند عملکرد روزانه و تمرکز فرد را مختل کند.

آسیب دیگری که در زمان کشف رابطه جنسی همسر با فرد دیگر آشکار می شود تغییر در باورهای فرد نسبت به همسر و ارتباط با او است. شخص نمی تواند اعتماد بیشتری نسبت به همسر خود داشته باشد و در ارتباط با او احساس امنیت کند.

همچون بسیاری از پدیده های اجتماعی عوامل متعددی درعهدشکنی زناشویی نقش دارند،ویژگی های شخصیتی و فردی، عوامل مربوط به رضایت مندی زناشویی از آن جمله هستند.

اما در این بحث مختصر قصد داریم به ویژگی های شخصیتی بپردازیم که می تواند پیش بینی کننده روابط بعد از ازدواج و آسیب هایی همچون عهدشکنی یا همان خیانت زناشویی بشود.

پژوهش هایی که در ده سال اخیر انجام گرفته نشان می دهد :


-افراد دارای سبک های شخصیتی تکانشی(افرادی که بدون تامل و فکر، در لحظه تصمیم می گیرند؛

-افراد با اعتماد پذیری پایین؛

-افراد روان نژند؛

-افراد با وجدان گرایی کمتر به احتمال بیشتری درگیر روابط  فرازناشویی می شوند؛

همچنین افراد با اصول جنسی بی بند و بارتر

-افراد بدون داشتن پایه های ایمانی و اعتقادی، افراد کم سال نیز در زمره افرادی هستند که می بایست قبل از پیوند زناشویی به آن توجه کرد،

احتمال بیشتری دارد تا معطوف به عهدشکنی زناشویی شوند.

 

از کجا می توان این ویژگی ها را در افراد شناخت؟

مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره با زوجین یا دختران و پسرانی که قصد ازدواج دارند ، در صورت لزوم انجام آزمون هایی که به شناخت ویژگی های شخصیتی طرفین کمک می کند، می تواند راهگشا باشد.
البته لازم به ذکر است در صورتی که پیشنهاد فوق پیش از ازدواج و در دوران آشنایی صورت پذیرد می تواند رابطه زناشویی را از بیاری مخاطرات مصون نگه دارد.

 

پذیرش کلینیک: 02177249607

صدای مشاور:9092301285

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

ابزار وبمستر

ابزار هدایت به بالای صفحه