خودشناسی در روابط بین فردی

چهارشنبه 8 شهریور‌ماه سال 1391

ای تو در پیکار خود را باخته...    نوشته :میرموسوی


در اندیشه بسیاری از بزرگان فرهنگ و ادب ،"انسان و نوع رفتارش" همواره مورد نظر بوده است همچون مولوی که بر این اندیشه است که تا انسان به شناخت از خویش و هویت خود نائل نشود، نخواهد توانست به درک درستی از زندگی اجتماعی و روابط خود با دیگران برسد.

ای تو در پیکار خود را باخته               دیگران را از تو خود نشناخته

یکی از انواع ارتباطات از زبان مولانا ارتباط انسان با هم نوع خود است. مولانا شرکت در اجتماع و بهره برداری از فواید حضور در میان مردم را از ضروریات پیمودن راه کمال می داند. روزی از ابوسعید ابوالخیر سوال شد آیا کسانی که از غیب اخباری را می دانند، عارف و پاکبازند؟ وی پاسخ داد عارف واقعی با مردم راه می رود؛ در معابر قدم می زند و با مردم به گفتگو می پردازد.

بنابراین از حکایت فوق چنین بر می آید که در سایه چنین ارتباطی با دیگران است که مسیر خودسازی پیموده می شود.

از این رو خودشناسی عبارت است از آگاهی لحظه به لحظه فرد نسبت به حالات رفتاری و روانی خود (کودکانه، بالغانه، والدینی)  و این که خودشناسی مقدمه ارتباط موثر با دیگران است به ویژه روی سخن مان روابط پیش از ازدواج است .زیرا به رغم تفاوت های فردی،انسان ها ویژگی های مشابه زیادی دارند.برای مثال ،هر انسانی نیازمندحفظ و تقویت عزت نفس خویش است و تخریب عزت نفس در هر فرد از سوی دیگری، که معمولا در زندگی زناشویی و در بین همسران ناسازگار نیز زیاد پیش می آید، موجب احساس حقارت شدید و در نتیجه، اضطراب و ناسازگاری در طرفین خواهد شد.

افرادی که خودشناسی مناسبی دارند در تعامل با سایرین شناخت بهتری نسبت به خود دارند وکنترل بیشتری روی رفتارهای خود نشان می دهند و در هنگام تعارضات بین فردی، تامل، تدبر کافی را برای حل مشکل دارند؛ به عبارتی از مهارت حل مساله آگاهند و تا آن را به کار نگیرند ،تصمیمی نسنجیده نمی گیرند.

مشاوره تلفنی پیش از ازدواج:9092301285

خط کشوری مشاوره تلفنی: 9099071164

(تماس از تلفن های ثابت بدون پیش شماره همه روزه و ایام تعطیل)

پذیرش حضوری:


02177249607

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

ابزار وبمستر

ابزار هدایت به بالای صفحه